Poland 4 Georgia • Georgia 4 Poland

Lata przyjaźni między narodami gruzińskim i polskim doprowadziły do rozbudzenia wzajemnej ciekawości, głodu kultury i chęci spotkania. Poland4Georgia, Georgia4Poland odpowiada na tę potrzebę, proponując wymianę wyjątkowych wydarzeń artystycznych pomiędzy oboma krajami.

 

Projekt organizowany jest przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji oraz firmę Outdoor Cinema Ent. we współpracy z Filmoteką Narodową, Gruzińskim Narodowym Instytutem Filmowym, Instytutem Adama Mickiewicza oraz pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce, a także Ministerstwa Kultury i Ochrony Zabytków Gruzji.

Inicjatywa realizowana w roku 2013 ma charakter pilotażowy. Są to działania artystyczne w postaci plenerowych projekcji filmowych organizowanych w Gruzji w okresie od 9 września do 1 października 2013. Przy wykorzystaniu dostarczonej przez firmę Outdoor Cinema Ent. nowoczesnej, mobilnej technologii projekcyjnej, pokazy filmowe będą realizowane w kilku regionach Gruzji.

Plenerowe kino Poland 4 Georgia odwiedzi Nikozi, Kutaisi, Batumi i Tbilisi. Mieszkańcy Gruzji będą mogli zobaczyć wielokrotnie nagradzane produkcje fabularne i dokumentalne twórców młodego i średniego pokolenia z obu krajów. W repertuarze znajdą się m.in.: Czarny Czwartek Antoniego Krauzego, czy W Ciemności Agnieszki Holland. Ponadto pokażemy cieszące się niesłabnącą sławą dzieła polskiej szkoły animacji, zarówno tej dawnej, czyli m.in. Jerzego Kuci, Juliana Antonisza, jak również współczesnej animacji z wytwórni Platige Image.

Dla najmłodszych widzów organizatorzy przygotowali specjalną niespodziankę: świętowanie urodzin Bolka i Lolka, którzy w tym roku kończą 50 lat! Jubileusz zostanie uczczony projekcją jednego z odcinków kultowej bajki na początku każdej projekcji.

Wszystkie polskie filmy będą prezentowane z napisami w języku gruzińskim, natomiast filmy gruzińskie z napisami angielskimi.

Wstęp na wszystkie projekcje w ramach projektu Poland 4 Georgia jest bezpłatny.

Harmonogram plenerowych projekcji filmowych Poland 4 Georgia:

Projekcje w Nikozi: 9 – 10 września
Projekcje w Kutaisi: 12 – 13 września
Projekcje w Batumi (w ramach festiwalu filmowego BIAFF): 15– 22 września
Projekcje w Tbilisi: 24 – 29 września